AWARD WINNERS 2018

BEST FEATURE FILM
TRAUMA
(Chile)
Director: Lucio A. Rojas

BEST FOREIGN FEATURE FILM
LUCIFERINA
(Argentina)
Gonzalo Calzada

BEST CANADIAN FEATURE FILM
COVENANT
(Canada)
Manuel H. Da Silva

BEST FEATURE FILM
AS CHOSEN BY THE AUDIENCE
LUCIFERINA
(Argentina)
Director: Gonzalo Calzada

BEST FIRST FEATURE FILM 3 way Tie
THE FEAR FOOTAGE
(United States)
Director: Ricky Umberger

LOST IN APOCALYPSE
(China)
Director: Sky Wang

COMPULSION
(Spain)
Director: Angel Gonzalez

BEST CINEMATOGRAPHY FEATURE FILM (2 way tie)
Claudio Beiza
LUCIFERINA
(Argentina)
Director: Gonzalo Calzada

Scotty G. Field
THE NIGHT SITTER
(United States)
Directors: Abiel Bruhn, John Rocco

BEST ACTOR FEATURE FILM
Daniel Antivilo
TRAUMA
(Chile)
Director: Lucio A. Rojas

BEST ACTRESS FEATURE FILM (3 way tie)
Catalina Martin
TRAUMA
(Chile)
Director: Lucio A. Rojas

Margaryta Soldatova
COVENANT (Canada)
Director: Manuel H. Da Silva

Elyse Dufour
THE NIGHT SITTER
(United States)
Directors: Abiel Bruhn, John Rocco

BEST SHORT FILM
CHIMES
(Ireland)
Director: Jannine Benkhardt

BEST CANADIAN SHORT FILM
GOD’S MADMEN
(Canada)
Director: Michael Alexander Uccello

BEST ALBERTA SHORT FILM (2 way tie)
BEAUTIFUL CAKE
(Canada)
Director: Director: Brian Mcwha

THE PAINTING OF EBONY SHAW
(Canada)
Director: Brandon Rhiness

BEST HORROR COMEDY SHORT FILM
MY FIRST TIME
(Israel)
Director: Asaf Livni

BEST PSYCHOLOGICAL HORROR SHORT FILM
INTRUSIVE THOUGHTS
(United States)
Director: Daniel Ruczko

BEST FIRST SHORT FILM
CHIMES
(Ireland)
Director: Jannine Benkhardt

BEST CANADIAN FIRST SHORT FILM
THE MAN WHO LOVED FLOWERS
(Canada)
Director: Darcy Love

BEST CINEMATOGRAPHY SHORT FILM
Conor Fleming
CHIMES
(Ireland)
Director: Jannine Benkhardt

BEST SHORT FILM
AS CHOSEN BY THE AUDIENCE
BEAUTIFUL CAKE
(Canada)
Director: Brian Mcwha

BEST ACTOR SHORT FILM (2 way tie)
Martin O’Sullivan
CHIMES
(Ireland)
Director: Jannine Benkhardt

Kevin J. O’Connor
BLAME IT ON TOBY
(United States)
Director: Richard Knight Jr.

BEST ACTRESS SHORT FILM (3 way tie)
Eugenia Mosca
INTO THE HILLS
(Uraguay)
Directors: Eduardo Granadsztejn, Nicolás Croza

Elisabeth Steen-Nokleberg
CRAZY IN LOVE
(United States)
Director: Michael Goodman

Kristen DeVore Rakes
INTRUSIVE THOUGHTS
(United States)
Director: Daniel Ruczko

BEST CANADIAN ACTOR SHORT FILM
Franco Lo Presti
GOD’S MADMEN
(Canada)
Director: Director: Michael Alexander Uccello

BEST CANADIAN ACTRESS SHORT FILM

Janice Kingsley
BANSHEE
(Canada)
Director: Adam O’Brien

BEST ALBERTA ACTOR SHORT FILM (2 way tie)

Terrence Van Camp
THE PAINTING OF EBONY SHAW
(Canada)
Director: Brandon Rhiness

Jacques Lalonde
BEAUTIFUL CAKE
(canada)
Director: Brian Mcwha

BEST ALBERTA ACTRESS SHORT FILM (2 way tie)

Lindsay Christopher
THE PAINTING OF EBONY SHAW
(Canada)
Director: Brandon Rhiness

Skylar Radzion
LONDON FOG
Kristin Breitkreutz

BEST STUDENT FILM
TERRORDACTYL
(United States)
Director: E.K. Scarfone

BEST EXPERIMENTAL SHORT FILM
MIRROR
(Canada)
Director: Barry Jesse Smith

Actor Doug Perkins, Director Michael Melski & Director John Burr

AWARD WINNERS 2017
Best Feature Film & Best Director:

THE CHILD REMAINS

(Canada)

Director: Michael Melski​

Best Feature Film Actor: (4 Way Tie)

Riley Egan

MUSE

(United States)

Director: John Burr

Allan Hawco

THE CHILD REMAINS

(Canada)

Director: Michael Melski

David Lipper

THE UNWILLING

(United States)

Director: Jonathan Heap

Doug Perkins

BUZZARD HOLLOW BEEF

(United States)

Director: Joshua Johnson

Best Feature Film Actress:

Suzanne Clément

THE CHILD REMAINS

(Canada)

Director: Michael Melski

Best Feature Film Humanitarian Distinction:

(For the strong theme on death and dying)

THE LAST COMPARTMENT

(Germany)

Director: Andreas Schaap

Best High Concept Short Film

ALFRED J. HEMLOCK

(Australia)

Director: Edward Lyons

Best Short Film: (2 Way Tie)

STUDDED NIGHTMARE

(Canada)

Director: Jean-Claude Leblanc

THE CANDLE

(United States)

Director: Rene Ashton

Best Short Film Actor:

Tristan McKinnon

ALFRED J. HEMLOCK

(Australia)

Director: Edward Lyons

Best Short Film Actress: (2 Way Tie)

Renaye Loryman

ALFRED J. HEMLOCK

(Australia)

Director: Edward Lyons

Best Short Film Actress:

Brianna Johnston

SKINNER

(Canada)

Director: Rob Jacobsen

Best Shoe String Budget Film:

GONE

(United States)

Director: Billy Chizmar

Best Animated Film

THE SERVANT

(Iran)

Director: Farnoosh Abedi

AUDIENCE AWARDS

Best Feature Film Audience Award

THE CHILD REMAINS

(Canada)

Director: Michael Melski

Best Short Film Audience Award

COMPULSION

(Canada)

Director: Brian Sepanzyk

Copyright © 2018 Edmonton FESTIVAL OF FEAR International Film Festival

Close Menu